DiagnostikaTreningRehabilitacijaErgonomija
BOLEČINA V KRIŽU

Osnovni podatki



  • Bolečina v spodnjem delu hrbta ali pogovorno bolečina v križu, je najpogostejši zdravstveni problem gibalnega aparata, s katerim se tekom življenja sreča med 70 in 85 % prebivalstva.

  • Visoko pojavnost najdemo tako pri tistih osebah, ki so prekomerno fizično aktivne, kot pri sedentarni populaciji.

  • Vzrok za nastanek bolečine v križu je več-faktorski, pri čemer igrajo ključno vlogo biomehanski dejavniki.

  • Bolečina se pojavi kadar so anatomske strukture ledveno-križničnega predela izpostavljene neugodnim obremenitvam.

  • TNC metoda je diagnostični pristop za objektivno vrednotenje najpogostejših vzročnih dejavnikov za nastanek in vztrajanje bolečine.


 

Celostni pristop

DIAGNOSTIKA

 

Pri osebah s kronično bolečino v križu so ugotovili številne spremembe v mišičnih funkcijah trupa, kot so zapoznela aktivacija, višji prag aktivacije, izguba neodvisnega nadzora, šibkost in hitrejša utrudljivost iztegovalk trupa ter neravnovesje slednjih z upogibalkami trupa. V sklopu diagnostike nudimo veljavno, objektivno in zanesljivo vrednotenje živčno-mišičnih funkcij trupa (TNC metoda), ki predstavljajo objektivno podlago za načrtovanje vsebin telesne vadbe in spremljanje napredka.

 

VADBA

 

Pri preprečevanju in zmanjševanju intenzivnosti ter trajanja epizod bolečine v križu je ključnega pomena redno izvajanje individualno izbranih in kakovostno izvedenih vsebin telesne vadbe, ki morajo slediti načelu postopnosti in nadpražnosti. Cilj vadbenih programov je ponovna vzpostavitev zdravega živčno-mišičnega nadzora in mišičnih simetrij, izboljšanju mišične moči in vzdržljivosti v moči ter optimalne gibljivosti. S tem se spodbudi vzpostavitev normalnih stabilizacijskih funkcij ledveno-medeničnega predela in posledično odpravi neugodne obremenitve v ozadju nastanka oz. vztrajanja bolečine v križu.

 

ERGONOMSKA PRIPOROČILA

 

Z namenom preprečevanja bolečine v križu podamo tudi ergonomska priporočila za varno izvajanje vsakodnevnih gibalnih aktivnosti, kot so dvigovanje težjih ali lažjih bremen, potiskanje in vlečenje predmetov, pravilno sedenje in druga. Z upoštevanjem slednjih priporočil se posameznik izogne morebitnim neugodnim obremenitvam ledveno-medeničnega predela, kar predstavlja poleg rednega izvajanja vsebin telesne vadbe pomembno strategijo k preprečevanju bolečine v križu.

 

PREVENTIVA

 

Z namenom preprečevanja nastanka bolečine v križu, kot tudi za preprečevanje morebitnih nadaljnjih epizod je pomembno upoštevati preventivne ukrepe. Trenutno je z znanstvenimi dokazi najbolje podprt kineziološko-ergonomski pristop, ki sestoji iz (1) izvajanja vsebin izbrane telesne vadbe ob dovoljšnjem počitku za regeneracijo in (2) upoštevanja ergonomskih priporočil k vsakodnevnim položajem in gibanjem. Ostali preventivni ukrepi se nanašajo na vzpostavitev primerne telesne mase, izogibanje škodljivim navadam (kajenju), prekomernemu psihosocialnemu stresu itn.

 

 

Knjiga




V okviru uspešno zaključenega aplikativno raziskovalnega projekta, katerega plod je zgoraj omenjena najsodobnejša TNC diagnostična metoda, je bila izdana tudi znanstvena monografija z naslovom "Bolečina v spodnjem delu hrbta: struktura, funkcija, ergonomija in gibalna terapija.” Pisci vodilnih poglavij so strokovnjaki iz našega podjetja. Knjiga je naprodaj na sedežu Inštituta Andrej Marušič, na Muzejskem trgu 2 v Kopru.