DiagnostikaTreningRehabilitacijaErgonomija
ŽIVČNO-MIŠIČNA DIAGNOSTIKA

Osnovni podatki



  • Vrednotenje nivoja zavestne aktivacije, živčno-mišične utrujenosti, določanje tipa mišičnih vlaken in meritve mišičnih simetrij.

  • Neinvazivne metode s kombinacijo elektromiografije, elektrostimulacije in bi-lateralnih dinamometrov.

  • Interpretacija rezultatov z usmeritvami za odpravljanje ugotovljenih živčno-mišičnih deficitov.

Za znanost in prakso

MIŠIČNE SIMETRIJE

 

Simetrična telesna drža in simetrije v jakosti določenih mišičnih skupin so predpogoj za varno in učinkovito gibanje. V športu se slednje nanaša na preprečevanje preobremenitvenih poškodb in doseganje željenih tekmovalnih rezultatov. Z uporabo bi-lateralnih dinamometrov in plošč za merjenje sil lahko objektivno ovrednotimo nivo simetrij za številne mišične skupine.

 

NIVO ZAVESTNE AKTIVACIJE

 

Običajno je ob zavestni mišični aktivaciji človeški organizem sposoben izkoristiti zgolj del živčno-mišičnega potenciala. Z neinvazivno metodo elektrostimulacije in meritvami navora v sklepih lahko objektivno ovrednotimo kolikšen delež mišičnih vlaken je športnik sposoben aktivirati. Slednji podatek je izjemno pomemben zlasti pri ukvarjanju z eksplozivnimi športi.

 

ŽIVČNO-MIŠIČNA UTRUJENOST

 

Metoda se najpogosteje uporablja za vrednotenje napredka v treningu. Z meritvami pred in po vadbeni intervenciji lahko ovrednotimo napredek v smislu zakasnitve mišične utrujenosti. Slednjo lahko merimo bodisi situacijsko in dinamično (npr. med kolesarjenjem) bodisi lokalno in statično (npr. vzdrževanje aktinosti izbrane mišične skupine).

 

 

Poročilo in interpretacija




Vse storitve izvajajo naši izkušeni strokovnjaki, ki se zavedajo pomena kakovostno opravljenih meritev in pravilne interpretacije rezultatov. Opravljene meritve vam predstavimo v poročilu z jasno interpretacijo. Na trenerjevo ali športnikovo željo lahko podamo tudi usmeritve za odpravo primanjkljajev.